BARRAGE – kolejna sucha gra planszowa o budowaniu silniczka?:) 0

Grałem w Barrage kilka razy i z tej perspektywy opiszę moje wrażenia. Czy gra jest sucha? Nie licząc kropel wody które spływają kanałami;) można tak powiedzieć, czy to przeszkadza? Absolutnie nie!

Nie jest to jednak gra w Excela za którą delikatnie mówiąc nie przepadam, ale gra w budowanie silniczka, planowanie, a przede wszystkim obserwowanie rozgrywki przeciwników i odpowiednie reagowanie na ich grę.

WYKONANIE GRY stoi na wysokim poziomie, szczególnie podobają mi się wytłoczenia na planszetkach graczy (jak w Scythe) oraz fakt, że każdy gracz ma inny wzór mebelków. Mapa jest czytelna i nie ma problemu z rozczytaniem co gdzie i jak.

ZASADY GRY są proste, żeby nie powiedzieć banalne – typowy worker placement – wstawiamy swoich ludzików na ogólną planszę (dostępną dla wszystkich i robimy związaną z tym akcję).

Tutaj chwila uwagi bo pomimo bardzo prostych zasad gra posiada głębię, która jak we wszystkich dobrych tytułach składa się z kilku warstw. Musimy planować nasze ruchy z wyprzedzeniem ponieważ mechanizm krótkiej kołderki (w zasadzie to jest ich kilka –maszyny, koparki, kasa) działa znakomicie, co chwilę nam czegoś brakuje. Przy braku planu lub graniu na spontanie możemy się  pożegnać z wygraną, to nie jest tego typu gra. Planować trzeba wiele, bardzo podoba mi się mechanizm koła – używamy surowców i wracają nam one do wykorzystanie dopiero jak koło zrobi pełen obrót. Trzeba obserwować mapę i poczynania przeciwników. Mega istotny jest odpowiedni timing bo o ile na początku gry akcje „sprzedaży” wody z tamy nie będą się cieszyły największym powodzeniem, to w poźniejszym czasie rozgrywki po prostu schodzą na pniu;)

REGRYWALNOŚĆ wygląda na dużą, gra jest asymetryczna bo każdy dostaje swoją planszetkę z unikalną zdolnością (są 4 w grze) oraz dostajemy unikalnego dyrektora (7 w grze), także najlepiej się nastawić na to co się dostało aby wykrzesać maksymalną ilość punktów.

Interakcja to słowo klucz w Barrage. Miejsca na mapie, kontrakty (tu stety/niestety wychodzi losowość gry bo jak kilka mocnych kontraktów siądzie na początku gry to daje mocnego boosta) oraz zajmowanie pól akcji. Kto pierwszy ten dostanie lepsze pole, lepsze bo mocniejsze lub lepsze bo tańsze lub to i to ;) 

Mapa jest duża i do gry potrzeba dużego stołu, setup też nie jest najszybszy ale to chyba standard w dużych euro grach z dużą ilością elementów.

Niestety jak macie w ekipie „zamulaczy” gra będzie się ciągnąć ponieważ trzeba planować kilka wariantów na kilka ruchów do przodu, plus ktoś może nam zająć pole na które się nastawiliśmy lub zająć „nasze” miejsce na mapie co powoduje że w naszym ruchu trzeba myśleć praktycznie od nowa.

Podsumowując
Barrage to świetny tytuł który przy prostocie zasad oferuje niesamowitą głębie. Losowość jest mała choć czasem potrafi skutecznie pomóc w punktowaniu. Gra mi się bardzo podoba ponieważ świetnie się skaluje (z czym bywa różnie z innymi grami) jest bardzo dobrze wydana/wykonana, posiada duża regrywalność oraz dużą głębię rozgrywki przy wielkiej prostocie zasad.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl